Tallene viser blandt andet:
- I december blev der indhentet 15.615 lånetilbud til ejerskifte, nybyggeri, omlægning af eksisterende lån og tillægslån. Det svarer til en stigning på knap 20 procent i forhold til december året før.
- Af disse var 5.027 lånetilbud køb af ejerbolig eller sommerhus. Det er næsten 34 procent flere end i december 2024.
- Alle landsdele oplevede i december en fremgang på mindst 20 procent i antallet af lånetilbud til køb af ejerbolig og sommerhus sammenlignet med sidste år. Særligt Bornholm, Østjylland, og Københavns omegn skiller sig ud med stigninger på henholdsvis 108, 53 og 45 procent.
“Dansk økonomi har i 2025 været solid med høj beskæftigelse og lønstigninger, hvilket har medvirket til at give mange familier bedre muligheder for at realisere boligdrømmene. Det afspejles i et højere antal lånetilbud til ejerboliger og fritidsboliger end de foregående tre år,” siger Peter Jayaswal, underdirektør for realkredit og ejendomsfinansiering hos Finans Danmark.